''BOYU UZUN DİYE EVDEN KOVULAN KIZ KONUŞTU''HABERİ BASIN AÇIKLAMASI

     09.10.2018 tarihinde bazı basın yayın organlarında “Boyu uzun diye ailesi tarafından evden kovuldu” başlığı altında bir haber yayınlamış olup, bu habere ilişkin aşağıdaki açıklama yapılmıştır. 
Habere konu olan Serap Demir kalabalık bir ailede yaşadığı fiziksel durumundan dolayı toplumsal alanlardan dışlandığı ve bunun da sürekli kendisini bunalıma soktuğunu ifade etmiştir.
Yapılan inceleme neticesinde; Serap Demir’in farklı hastalıklardan ötürü birçok defa ilimizde bulunan sağlık kuruluşlarına başvurduğu ve gerekli işlemlerin yapılmak istenmesine rağmen her defasında tedaviden kaçındığı, ilgililer tarafından bildirilmiştir.
             Ailesiyle birlikte ikamet eden Serap Demir’in annesi, Serap’ın engelli kardeşi için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden, 01.10.2011 tarihinden itibaren Evde Bakım ücreti olarak aylık, 1.179 TL ve diğer kardeşi için de 01.10.2013 tarihinden itibaren sosyo-ekonomik destek olarak, 840 TL aldığı;  
            Yakutiye Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından Serap Demir ve engelli diğer kardeşi Kadir için 2016 tarihinden itibaren ve Bedirhan için 2018 tarihinden itibaren engelli aylığı, 433 TL’den toplam 1.301,04 TL aylık ödendiği;
            Söz konusu ailenin;  İlimiz Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından toplam olarak aylık, 3.355.00 TL düzenli ekonomik ve sosyal destek aldığı, Ekim 2011 tarihinden itibaren ilgili kurumlarımız tarafından takip edildiği ve aileye destek sağlandığı tespit edilmiştir.  
            Ayrıca; Merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından, 16.03.2018 tarihinde 300 TL, 10.04.2018 tarihinde de 950 TL olmak üzere tek seferlik nakdi yardım yapılmıştır.  Yakutiye Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafınca da gıda, kömür ve giyim yardımında bulunulmuştur.
Haberde yer alan aile, 2011 yılından itibaren devletin himayesinde olup, devletimizin her türlü ekonomik, sosyal ve sağlık desteğini almaktadır.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
                                                                                                                                                                          ERZURUM VALİLİĞİ BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER BİRİMİ
 

Sonraki Sayfa: ARABULUCULUK HİZMETLERİ İLETİŞİM BİLGİLERİ

Önceki Sayfa : YAYINLARIMIZ